Képzeljünk el egy poharat, amit kicsit több mint a feléig töltünk vízzel. Ha a földön élő többsejtű állatfajokat jelképezné a poharunkban lévő víz, akkor most a rovarok arányát látnánk magunk előtt a többi állatfajjal szemben…
Bizony hihetetlenül jól alkalmazkodtak és szinte mindenhol találkozhatunk velük. Azt pedig, hogy mennyien vannak el se tudjuk képzelni. Nem is csoda, hogy a lepkefajok száma is óriási közel 170 000 fajt ismerünk jelenleg. Elterjedésük csakúgy mint rovartársaiké nagyon széles, szinte az összes földrészen találkozhatunk lepkékkel, olyannyira jól alkalmazkodtak.
Állatföldrajzi régiók térképen
Mi emberek nagyon szeretünk rendszerezni, kategorizálni, nem történt másképp a lepkékkel sem. Rendszertan helyett inkább közelítsük meg most az elterjedés, vagyis a földrajz szerint a lepkéket és pillangókat.
A parányi szárnyas rovarjainkat csak úgy, mint más állatokat különböző úgynevezett állatföldrajzi régiókra osztjuk.
Rendben földrajz, na de mi lehet az állatföldrajz?
Az állatföldrajz a biogeográfia rész tudománya, ami az állatok földrajzi elterjedésével és a különböző földrajzi területekre jellemző állatvilággal foglalkozó tudományág.
Földünk különböző területein a környezeti tényezők is eltérőek, melyek befolyásolják az állatok életmódját, alkalmazkodását legyen szó akár domborzati, hőmérsékleti vagy egyéb tényezőkről, növényzetről.
Tudjuk, hogy a természet és az evolúció, célszerű, okos és nem tűr ellentmondást. Az állatok ezért alkalmazkodtak a környezetük minden aspektusához. Nem véletlen, hogy bizonyos lepkefajok csak bizonyos területeken élve függve a növényzettől, a tápláléktól képesek szaporodni, növekedni és élni.
Trópusi lepkéink például szűk tűrésű fajok és képtelenek lennének megélni a mi vadonunkba, hiszen teljesen más állatföldrajzi régióból, természeti körülményekből származnak.
A sors azonban kegyes hozzánk és a nyári-kora őszi időszakban lehetővé teszi, hogy lepkekertünkben bemutassuk és tenyésszük őket.
Hol is vannak az állatföldrajzi régiók?
Szám szerint 6 állatföldrajzi régió létezik, és egy kakkuktojás Madagaszkár, amit sokak szerint külön régiónak illene nevezni, de mi nem foglalunk állást ebben a vitában, így marad 6 régió.
A Palearktikus régió
A legnagyobb régió. Magában foglalja egész Európát, Észak Afrikát, Oroszországot, Kínát legkeletebbre pedig Japánt.
A palearktikum legnagyobb része a mérsékelt éghajlati övben helyezkedik el, magába foglalja a sarkvidéki és szubtrópusi éghajlati öveket is. A régióban élő lepkék a legismertebbek a világ összes lepkéje közül, hiszen Európában kezdték meg először a lepke és pillangó fajok kutatását.
Nearktikus Régió
Észak-Amerikát, Alaszkát, Kanadát is magában foglalja.
A Palearktikumhoz hasonlóan, a régió a mérsékelt éghajlati övben helyezkedik el, természetesen Alaszka és Kanada sarkvidéki és Florida, Kalifornia szubtrópusi éghajlatát kivéve.
A Nearktikus és Palearktikus régiót együtt Holarktikus régiónak nevezzük.
Neotropikus régió
Közép és Dél-Amerika egészét magában foglalja, éghajlata változatos szinte az összes éghajlat jellemző rá.
Mégis ahogy azt mindnyájan sejtjük a trópusi eső erdők rejtik az igazi csodát.
Élénk csodás színekben pompázó lepkék és pillangók jellemzők a területre, a Neotropikus területen lévő esőerdőkben található a legnagyobb fajgazdagság a pillangók és lepkék tekintetében.
Afrotropikus régió
Észak-Afrika kivételével egész Afrika és a kakukktojás Madagaszkár is a régió része. Az afrotropikus régióban élő nappali lepkefajok száma meghaladja a 2500 fajt. A régió lepke és pillangó fajokban leggazdagabb területe az esőerdő ezt követően pedig a szavannák következnek.
Orientális régió
Délkelet-Ázsia, Pakisztán, India, Indonézia és a környező szigetvilág tartozik a hozzá. A világ lepkékben leggazdagabb régiója.
Ausztrál régió
Ausztrália egésze, Guinea, Tazmánia és Új-Zéland régiója. Változatos éghajlattal egyedi, csak a kontinensre és a környező szigetekre jellemző élővilággal.